Poradnik

1

Nie unikaj kontaktu z wierzycielem

Koniecznie odbieraj każdą przychodzącą korespondencję, szczególnie listy polecone – to może być np. sądowy nakaz zapłaty a jeśli go nie odbierzesz to sąd i tak uzna go za doręczony a nakaz zapłaty po krótkim czasie się uprawomocni i stanie podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej. Unikanie kontaktu z wierzycielem – bankiem, firmą windykacyjną to chyba najczęstszy i najpoważniejszy błąd popełniany przez osoby zadłużone. Nawet, jeśli po kilku telefonach lub pismach wierzyciel zaprzestanie chwilowo prób nawiązania kontaktu z Tobą to jest to najczęściej „cisza przed burzą”. W tym czasie prawdopodobnie przygotuje i skieruje sprawę do sądu a w dalszej konsekwencji do egzekucji komorniczej. Cały czas też naliczać Ci się będą odsetki a często inne dodatkowe i uciążliwe koszty co może doprowadzić do sytuacji, że Twoje zadłużenie urośnie do naprawdę ogromnych kwot. A więc skontaktuj się z wierzycielem i podejmij z nim rozmowy aby wynegocjować warunki spłaty zadłużenia albo skontaktuj się z nami i zleć to nam. My, działając w Twoim imieniu wynegocjujemy z Twoimi wierzycielami najkorzystniejsze z możliwych warunki spłaty zadłużenia. Podjęcie rozmów z wierzycielem działa ZAWSZE NA TWOJĄ KORZYŚĆ. Pamiętaj, że Twój dług to również problem Twojego wierzyciela.
Do góry
2

Nigdy nie licz na to, że jakoś to będzie, że już jutro znajdziesz pracę, wygrasz los na loterii albo wydarzy się inny cud

Jeśli nie jesteś w stanie spłacać swoich długów to znaczy, że znalazłeś się w bardzo trudnej sytuacji. Odkładanie problemu na później lub liczenie na cud nie poprawi Twojej sytuacji. Cud się niestety nie wydarzy a Twój dług każdego dnia będzie rósł o kwotę odsetek za zwłokę tak samo jak rośnie ryzyko, że Twoje zadłużenie powiększy się wkrótce o koszty sądowe i egzekucyjne.
Do góry
3

Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację finansową i strukturę wydatków

Zrób zestawienie swoich miesięcznych wydatków i zobacz jaka jest ich struktura – na co wydajesz swoje pieniądze, zastanów się z których wydatków możesz zrezygnować a które ograniczyć i wprowadź to w życie natychmiast. Musisz ze swoich dochodów wygospodarować pieniądze na spłatę zobowiązań.
Do góry
4

Nie zaciągaj żadnych nowych zobowiązań – kredytów, pożyczek itd.

Pamiętaj, że zaciąganie kolejnych kredytów lub pożyczek po to aby spłacić tzw. stare długi jest najbardziej ryzykownym z możliwych kroków ponieważ łatwo możesz wpaść w pętlę zadłużenia. W ogromnej większości przypadków nowa pożyczka być może odroczy Twoje kłopoty o kilka tygodni lub nawet miesięcy ale po upływie tego czasu problem w powróci ze zdwojoną mocą a pole działania stanie się jeszcze bardziej ograniczone niż dzisiaj. Jeżeli jednak mimo to będziesz myślał o zaciągnięciu nowej pożyczki przeanalizuj bardzo dokładnie warunki umowy i skalkuluj czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty nowej pożyczki. Uważaj również na zabezpieczenie pożyczki, którego zażąda od ciebie pożyczkodawca i wszystkie inne zapisy umowy.
Do góry
5

Zrezygnuj z karty kredytowej. Wszystkie wydatki opłacaj gotówką

Korzystanie z karty kredytowej czyli tzw. plastikowego pieniądza, jest bardzo dużym udogodnieniem, które niestety w wielu przypadkach przeradza się w pułapkę w którą wpadają miliony ludzi na całym świecie. To są „wirtualne pieniądze”, które bardzo łatwo wydać ale znacznie trudniej spłacić. Gdyby nie ten plastikowy pieniądz wielu ludzi uniknęło by zbędnych wydatków i zakupów często przekraczających ich możliwości finansowe. Dlatego też niestety istnieje bardzo duża grupa osób, która zadłużenie na jednej karcie spłaca zaciągając kredyt na innej i tak w koło aż do czasu popadnięcia w typową pętlę zadłużenia, kiedy to żaden z banków nie chce już wydać takiemu klientowi kolejnej karty a na wszystkich, które posiada, dostępne saldo zostało całkowicie wykorzystane. Dlatego w Twojej sytuacji karta kredytowa niesie za sobą dodatkowe, bardzo duże ryzyko a do tego korzystanie z niej jest bardzo kosztowne. Zrób więc wszystko aby spłacić powstałe na karcie zadłużenie i zwróć ją swojemu bankowi a do czasu całkowitej spłaty swoich długów staraj się za wszystko płacić gotówką.
Do góry


Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze jednak należy rozmawiać z wierzycielami, którzy tylko wtedy kiedy wykażesz wolę spłaty swoich długów podejmą z Tobą rozmowy.

Im większe masz problemy tym szybciej powinieneś podjąć próbę ich rozwiązania!